0

سبد خرید

انتخاب چمدان مناسب سفر

راهنمای کامل انتخاب چمدان مناسب برای سفر

برای هر سفری وسایل و مقدماتی لازم است. هرچند برای آن‌هایی که اهل سفر و جهان گردی هستند گاهی پیش می‌آید با یک کوله‌پشتی و کمترین لباس و وسایل سفر خود را آغاز ‌کنند ولی شما حتماً به ملزومات سفرتان توجه کنید و چمدان مناسبی را انتخاب کنید که هم تمام وسایلتان در آنجا گیرد و هم از آسیب‌دیدگی آن‌ها جلوگیری شود. گاهی اوقات باهدف داشتن یک چمدان خوب و باکیفیت هزینه زیادی پرداخت می‌کنید ولی ممکن است نتیجه‌ای عکس گرفته باشید. به شما پیشنهاد می‌کنم چمدانی را انتخاب کنید که حداقل برای چند سال کیفیت خود را حفظ نماید و در همان سفر اول پاره  یا خراب نشود چون می‌دانم شما هم دوست ندارید هزینه‌ای را که برای چمدان یا ساک پرداخت می‌کنید برای یک کالای بی‌ارزش باشد. 

چمدان مسافرتی 

چمدان مسافرتی


تصور کنید قصد سفر دارید و می‌خواهید یک هفته در یک شهر رؤیایی بمانید و چون از جاذبه‌های گردشگری آن شهر به‌دفعات از دوستانتان شنیده‌اید بی‌صبرانه منتظر رسیدن روز حرکتتان هستید. فکر می‌کنید تمام‌کارهای قبل از سفر مثل ویزا و بلیت هواپیما و  رزرو هتل را انجام داده‌اید و خیالتان راحت است. اما درست دو روز مانده به تاریخ سفرتان سراغ انبار می‌روید و چمدان‌ مسافرتی خود را بیرون می‌کشید. تازه متوجه می‌شوید که دسته تلسکوپی‌اش در سفر قبلی‌تان شکسته است. باورش سخت است که چرا در این مدت یادتان نبود. حالا مجبورید با هزاران مشغله‌ای که قبل از سفر دارید برای خرید چمدان به بازار هم بروید. نمی‌دانید از کجا چمدان باکیفیت بخرید که با یک سفر خراب نشود. 

زیبایی چمدان کار دستتان ندهد!!


ممکن است وارد یک فروشگاه بزرگ شوید که تعداد زیادی چمدان و ساک می‌فروشد و شما محو تماشای ظاهر زیبای یکی از چمدان‌ها می‌شوید. البته فروشنده هم از کیفیت آن تعریف می‌کند و شمارا متقاعد می‌نماید که چمدان خوبی است. اما پیشنهاد من به شما این است که برای خرید چمدان تنها  به صحبت‌های فروشنده اکتفا نکنید؛ چون احتمال آسیب‌دیدگی چرخ و شکستن دسته  بخصوص زمان برگشت که چمدان از سوغاتی و خریدهایتان پرشده است وجود دارد. پس برای انتخاب یک کالای مهم و کاربردی مثل چمدان توجه کافی داشته باشید. همان کالایی که همراه همیشگی ما در مسافرت‌های دور و نزدیکمان است. این بار  بیایید به همه جوانب انتخاب یک چمدان باکیفیت توجه کنیم.

 
چطور یک چمدان خوب بخرید؟

خرید چمدان


قبل از آنکه به فروشگاه‌های مختلف بروید با فروشنده‌ها صحبت کنید و سردرگم از انتخاب یک چمدان مناسب شوید این مقاله را بخوانید تا با همه نکاتی که در انتخاب یک چمدان خوب و  باکیفیت لازم است بدانید آشنا شوید.

راهنمای کامل انتخاب چمدان مسافرتی مناسب


انتخاب هر وسیله‌ای برای رسیدن به آرامش است و اگر در خریدهایتان دقت کنید آرامش بیشتری خواهید داشت. شاید خرید چمدان نسبت به وسایلی که هرروز از آن‌ها استفاده می‌کنید کم‌اهمیت‌تر به نظر برسد ولی این‌طور نیست. چمدان محافظ اساسی تمام دارایی ما بیرون از خانه برای چند روز است و باید قابلیت کافی برای نگهداری از وسایلمان را داشته باشد پس بهتر است قبل از هر انتخابی چند سؤال از خود بپرسید.


چمدان و ساک مسافرتی: برای رفع کدام نیاز؟

رفع نیاز با چمدان


شما می‌خواهید برای چمدان هزینه کنید پس اول تصمیم بگیرید که کدام مدل بهترین گزینه برای برآورده کردن نیازهای شما است. چمدان با رویه نرم می‌خواهید یا سخت و محکم؟ چمدان چرخ‌دار برایتان بهتر است یا بدون چرخ و حتی ساک‌های سبک و کوله‌پشتی؟ چمدان را برای نگهداری از چه وسایلی می‌خواهید؟ وسایل سفرتان شامل لباس‌ها، کفش‌ها، کتاب‌های موردعلاقه و وسایل بهداشتی است؟ چنین وسایل مقاومی در برابر ضربه چندان نیازمند چمدان‌های سخت نیستند. اما اگر به شهری سفر می‌کند که می‌دانید دارای صنایع‌دستی جالبی است و شما عاشق وسایل چوبی و تزيینی هستید، حتماً باید یک چمدان محکم و مقاوم برای نگهداری از وسایلتان در نظر بگیرید. 


چمدان مناسب برای هوای بارانی

چمدان بارانی
مهم است که به کجا سفر می‌کنید. بهتر است درباره آب‌وهوای مقصد بدانید. اگر به‌جایی که می‌روید دارای آب‌وهوای بارانی است حتماً به جنس چمدانی که با خود می‌برید توجه داشته باشید. چمدان‌های برزنتی هرچند از خیس شدن وسایل داخلشان جلوگیری می‌کنند ولی احتمال بو گرفتشان زیاد است. پس بهتر است اطلاعات کافی درباره آب‌وهوای جایی که می‌خواهید سفر کنید دقیقاً در همان ماه به دست بیاورید.


چمدان در ماشین یا هواپیما


سفرتان با هواپیما است یا ماشین؟ برای سفر زمینی یا هوایی هم باید به فاکتور های متفاوتی توجه داشته باشید؛ بنابراین مشخص کنید با چه وسیله نقلیه‌ای سفر می‌کنید. شاید دوست داشته باشید چمدان بزرگی بخرید چون همیشه با ماشین شخصی سفر می‌روید و به‌راحتی می‌توانید در صندوق ماشینتان جا دهید. شاید هم بخواهید چمدانی بگیرید که کنار خودتان در هواپیما بگذارید و به قسمت باربری هواپیما ندهید پس بهتر است در انتخاب چمدان به این مسئله هم توجه داشته باشید.


چمدان خانواده یا چمدان تک نفره

چمدان خانوادگی

 

مهم است که به کجا سفر می‌کنید. بهتر است درباره آب‌وهوای مقصد بدانید. اگر به‌جایی که می‌روید دارای آب‌وهوای بارانی است حتماً به جنس چمدانی که با خود می‌برید توجه داشته باشید. چمدان‌های برزنتی هرچند از خیس شدن وسایل داخلشان جلوگیری می‌کنند ولی احتمال بو گرفتشان زیاد است. پس بهتر است اطلاعات کافی درباره آب‌وهوای جایی که می‌خواهید سفر کنید دقیقاً در همان ماه به دست بیاورید.

انواع چمدان بر اساس جنس بدنه


 کیفیت بدنه چمدان خیلی مهم است اگر خیلی نرم باشد باعث آسیب‌دیدگی وسایل چینی، چوبی، سوغاتی‌ها خواهد شد و خیلی محکم و غیرقابل انعطاف باشد ممکن است در قرارگیری در ماشین به‌زحمت بیفتید. در ادامه انواع چمدان را بر اساس جنس معرفی می‌کنم.

مزایا و معایب چمدان‌ها


چمدان‌های برزنتی:


چمدان‌های برزنتی کم‌وزن و سبک هستند اما برای مناطق مرطوب و بارانی مناسب نیستند. خیس شدن وسایل یا بو گرفتنشان از معایب این نوع چمدان‌ها در آب‌وهوای بارانی است.

چمدان‌های پلاستیکی:


این نوع چمدان‌ها که از پلاستیک فشرده و سخت ساخته‌شده‌اند نسبت به رطوبت و باران آسیب‌پذیر نیستند و بو نمی‌گیرند ولی در برابر ضربه محکم چندان مقاوم نیستند و امکان شکستنشان وجود دارد.

چمدان‌های چرمی:


چمدان‌های چرمی هم دارای پرستیژ خاصی هستند و البته بسیار زیبا و مقاوم‌اند اما بسیار گران‌تر از چمدان‌های گروه‌های قبلی که معرفی شد هستند.

چمدان‌های پلی‌استر:

چمدان پلی استر
چمدان‌های پلی‌استر در برابر حرارت مقاوم هستند و قدرت و انعطاف‌پذیری بالایی دارند و بنابراین می‌توانید روی استحکام و دوام این چمدان‌ها حساب کنید. سبک‌تر از چمدان‌های پلاستیکی هستند. بعلاوه چین‌وچروک نمی‌شوند و قابل شستشو هم هستند بنابراین با خیال راحت می‌توانید رنگ موردعلاقه خودتان را بخرید و در صورت کثیفی راحت بشویید.


چمدان‌های پلی‌پروپیلن polypropylene

چمدان پلی روپیلن
چمدان‌های پلی‌پروپیلن یکی از بهترین چمدان‌های مسافرت‌های هوایی هستند چون جنس آن‌ها طوری است که بعد از فشار به حالت اولیه خود برمی‌گردد و درعین‌حال شکل خود را حفظ می‌کنند. در برابر دما و فشار نسبتاً مقاوم هستند بنابراین انتخاب یک چمدان با جنس پلی‌پروپیلن گزینه مناسبی برای سفرهای هوایی محسوب می‌شود

چرخ‌ها، زحمت‌کش‌ترین قسمت چمدان

چمدان چرخدار

کیفیت چرخ‌های چمدان خیلی مهم هستند. چرخ‌ها اگر ضعیف و بدون دور 360 درجه باشند به‌احتمال بالا در اولین دست‌انداز می‌شکنند. پس به مقاومت چرخ‌ها اهمیت دهید تا مجبور نشوید چمدان را از روی زمین بلند کنید و خودتان وزن آن را تحمل‌کنید و دنبال خود بکشید و مجبور شوید کرایه چند برابر برای رسیدن به مقصد بدهید. اگر هدفتان سفر با خانواده است حتماً همه تلاشتان را بکنید تا یک چمدان چرخ‌دار باکیفیت تهیه کنید زیرا شما همیشه نباید برای چمدان هزینه پرداخت کنید. پرداخت یک‌بار هزینه خرید یک چمدان باکیفیت بهتر از پرداخت هزینه کمتر اولیه است که بارها برای تعمیر هزینه می‌تراشد.

دستگیره‌های تلسکوپی چمدان


کیفیت دستگیره‌های چمدان اگر از دیگر موارد مهم‌تر نباشد کم‌اهمیت‌تر هم نیست. اگر نمی‌خواهید مانند تجربه من خیلی زود یک چمدان دسته شکسته روی دستتان بماند حتماً درباره میزان تحمل فشار دستگیره‌ها هم مطمئن شوید. چون در زمان حرکت دستگیره‌ها خیلی مهم هستند. بعلاوه حتماً چمدانی را انتخاب کنید که دارای دستگیره‌های تلسکوپی باشند که برای افراد مختلف قابل تنظیم باشد. دستگیره‌های خیلی بلند و خیلی کوتاه حرکت کردن را سخت می‌کند.


انتخاب چمدان سفری: مناسب برای بسته‌بندی وسایل

چمدان سفری

 به تعداد جیب‌های داخلی چمدان توجه کنید. وجود چند جیب و فضاهای مجزا به شما کمک می‌کند تا وسایل مورداستفاده روزانه‌تان را در قسمت‌هایی بگذارید که در دسترس باشند؛ و مجبور نباشید به دنبالشان بگردید. به‌هرحال مهم است که همه لحظه‌های سفر استفاده کنید و از زمان خود استفاده کنید نه آنکه وقت خود را برای پیدا کردن وسایلتان هدر دهید.

 

چمدان جادویی

چمدان جادویی


اگر به سفری می‌روید که امکان دارد خرید کنید و در مسیر برگشت سوغاتی و هدیه برای خودتان و دوستانتان می‌خرید حتماً چمدان‌هایی با زیپ افزایش حجم یا expand zip خریداری کنید. من اسم این چمدان‌ها را جادویی می‌گذارم چون در یک‌لحظه بین ۵ تا ۱۵ سانتیمتر بزرگ‌تر می‌شوند.


ساک مسافرتی: سبک و کاربردی

ساک مسافرتی

در انتخاب چمدان به نوع مسافرتتان توجه کنید. ساک دستی برای سفرهایی که با وسایل نقلیه شخصی می‌رویم بسیار راحت و کاربردی هستند و چون اصولاً این نوع ساک‌ها با پارچه‌های قابل‌انعطاف درست‌شده‌اند در جا دادن در صندوق ماشین‌ها راحت‌تر خواهیم بود. سبکی و قابل شستشو بدن این ساک‌ها از مهم‌ترین مزایای این ساک‌ها هستند.

 

کوله‌پشتی بهترین انتخاب برای طبیعت‌گردی

کوله پشتی


کوله‌پشتی گزینه بسیار مناسبی برای سفرهایی است که تفریحات پیاده‌روی، کوهنوردی، جنگل نوردی دارد.
بنابراین قبل از خرید یک وسیله برای جا دادن ملزومات سفر به همه نکاتی که اشاره کردم برای چند دقیقه فکر کنید و ببیند قصد سفر به کدام کشور رادارید. قصد سفر کاری دارید و می‌خواهید ازآنجا اجناسی را خریداری کنید یا هدفتان صرفاً سفر سیاحتی با خانواده است.